Jednoduchá lokalizácia a sledovanie pri slabom osvetlení a v sťažených podmienkach

Jednoduchá lokalizácia a sledovanie pri slabom osvetlení a v sťažených podmienkach

Napriek dokonalosti nášho zraku sú mnohé informácie okolia pre oči stále skryté a neviditeľné. Dokážeme cítiť, nie však zrakom zachytiť teplotu tela a objektov v našom okolí. A páve táto schopnosť je v náročných podmienkach často veľmi potrebná. Svoju inteligenciu sme preto využili na skonštruovanie zariadení, ktoré to dokážu urobiť za nás. Reč je o termovíziách, ktoré vďaka týmto výhodám veľmi často využívajú v lese poľovníci.

Pri love sa používajú dva typy termovíznych prístrojov: mieridlá a monokulárne pozorovacie prístroje, takzvané kukátka. Pomáhajú lokalizovať a sledovať korisť pri slabom osvetlení a sťažených podmienkach. Pokúsme sa prísť na to, čo si treba všímať pri ich výbere.

Jednoduchá lokalizácia a sledovanie pri slabom osvetlení a v sťažených podmienkach
Jednoduchá lokalizácia a sledovanie pri slabom osvetlení a v sťažených podmienkach (zdroj: unsplash.com)

Termovízia a jej funkcie

Bez ohľadu na účel je princípom činnosti všetkých termovízií vizualizácia infračerveného žiarenia z objektov na obrazovke. Na obrazovke sa vytvorí teplotná mapa na základe teplotného rozdielu medzi povrchom a oblasťami pozadia – výsledkom čoho je viditeľný obrázok. Ľudia, zvieratá a detaily reliéfu sú na ňom zreteľne viditeľní. Zariadenie pripomína bežnú videokameru. Rozdiel je v tom, že namiesto svetla sa zaznamenáva teplo.

Ako si správne vybrať?

Výber termovízie závisí od účelu použitia a potrieb. V minulosti slúžila výhradne službám armády. Dnes si ňou môžete ochrániť aj súkromný majetok alebo si zjednodušiť poľovanie. V takomto prípade vám odporúčame špeciálnu termovíziu Dedal, ktorá je najmenším termovíznym adaptérom na svete.

Termovízne šošovky sú vyrobené z germánia, pretože bežné sklo neprepúšťa infračervené lúče. Optika zariadení je čierna a má charakteristický lesk. Na ochranu pred mechanickým poškodením sú germániové šošovky potiahnuté takzvaným diamantovým uhlíkom – DLC, ktorý je tenký a veľmi odolný.

Aj vďaka týmto skutočnostiam získavajú termovízne zariadenia tak dokonalé funkcie a schopnosti.

Čo dokáže termokamera?

Termovízia vám pomôže v mnohých prípadoch, pri poľovačke je vhodná najmä pre:

• Schopnosť rozpoznať korisť pri slabom osvetlení alebo úplnej tme;
• Použitie za svetla a pozorovanie vo dne;
• Prácu v hmle, dyme, daždi alebo snehu;
• Pomoc pri hľadaní zvierat, vrátane zraneného zvieraťa, cez vetvy kríkov alebo stromov, maskujúce cieľ pre bežnú optiku;
• Umožňuje vám všimnúť si tepelnú stopu nedávno prechádzajúceho zvieraťa.

Nezamieňajte si ale špičkovú termovíziu HikMicro s röntgenom. Zariadenie nevidí cez steny, možno cez hustú trávu alebo pevné húštiny stromov. Prekážka musí umožniť priechod časti tepelného žiarenia.

Komerčný článok

Close

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!