Pijete veľa kávy? A čo ak to má vplyv na vašu plodnosť?

Pijete veľa kávy? A čo ak to má vplyv na vašu plodnosť?

Názory na pozitívne účinky kávy na zdravie sa rôznia. Niektorí tvrdia, že v primeranom množstve nášmu organizmu pomáha, niektorí, že je nezdravá, nech vypijete ľubovoľný počet šálok denne. Káva však obsahuje množstvo fytoestrogénov, čiže chemikálií nachádzajúcich sa v rastlinách, a tie majú podobný účinok ako estrogén. Aký to má teda vplyv na mužské zdravie, a mali by ste sa väčšieho množstva šálok kávy obávať?

Pijete veľa kávy? A čo ak to má vplyv na vašu plodnosť?
(zdroj: unsplash.com)

S estrogénom to netreba preháňať

Estrogén je síce najdôležitejší ženský pohlavný hormón, v menšom množstve sa však vyskytuje aj v mužskom tele. Tam interaguje s rodinou bielkovín, ktoré sa nazývajú estrogénové receptory. Estrogén teda funguje ako akýsi chemický posol a receptory vo vašich bunkách zasa ako zámok. Aby estrogén mohol doručiť svoju správu alebo odomknúť receptor, musí sa s nimi spojiť. Fytoestrogény, ktoré napodobňujú estrogén vo vašom tele, sa tak môžu viazať na vaše estrogénové receptory. Zrozumiteľným jazykom povedané: ak máte príliš veľa estrogénu, prejavuje sa to nadváhou, ktorej je veľmi náročné sa zbaviť, rastom pŕs, znižovaním ochlpenia a sexuálneho libida a vyvrcholiť to môže až neschopnosťou splodiť potomka. Čo teda robiť, ak kávu milujete a vzdať sa jej nechcete?

Filtrovaná alebo varená?

Je dobré si uvedomiť, že na množstvo potenciálneho fytoestrogénu v káve vplýva najmä spôsob jej prípravy. Spôsob, akým je teda vaša káva pražená a pripravená, môže zmeniť aj jej účinok na vaše estrogénové receptory. Medzi varenou kávou a filtrovanou je výrazný rozdiel – varená káva poskytuje napríklad väčšiu ochranu pred karcinómom prsníka, než filtrovaná káva. Má tiež šesťkrát viac izoflavónov, čo sú sú zlúčeniny rastlín viažuce sa na estrogénové receptory. Káva vo výsledku obsahuje aj antioxidanty a polyfenoly, ktoré môžu redukovať voľné radikály, čiže tak pomáhať predchádzať cukrovke, žlčovým kameňom alebo depresii. Zabudnúť nesmieme ani na zvýšenie energie, ktoré pochádza z kávy, a kvôli ktorému ju väčšina z nás aj pije.

U žien je to horšie

No a potom sú tu aj negatívne účinky. Súvisia predovšetkým so spomínanými zmenami v hladinách estrogénu v tele, ako je napríklad endometrióza, osteoporóza, rakovina endometria, prsníka a vaječníkov. Keďže dlhodobá spotreba kofeínu má potenciál dlhodobo ovplyvňovať hladinu estrogénu, do úvahy berieme len väčšiu konzumáciu kofeínu. Nadmerný estrogén u žien potenciálne spôsobuje narušenie endokrinného systému a reprodukčnú dysfunkciu. Čo sa týka zdravia mužov, ani nadmerné vystavenie fytoestrogénom našťastie nemení hladinu testosterónu. Väčšina dôkazov tak naznačuje, že nemá nepriaznivý vplyv na plodnosť mužov. Fytoestrogény sú naopak bohaté na mnoho zdravých rastlinných potravín, takže ak ste zdravý už, vo väčšine prípadov výhody konzumácie kávy prevažujú nad možnými zdravotnými rizikami. Tak prečo si hneď jednu šálku nedať! Nemáte doma alebo v práci dobrý kávovar? Pozrite si náš test najlepších kávovarov a využite aj zľavové kódy a kupóny na www.KuponyZdarma.sk, vďaka ktorým výhodne a kvalitne nákupite napríklad aj kávu!

Close

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!